<
Actualitate

Sticla Arieșul Turda – Industria Galda 3-1

Sticla Arieșul Turda a trecut de Industria Galda, scor 3-1, într-un meci desfășurat pe municipalul turdean vineri, 19 martie, partidă ce a contat pentru etapa a  XII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a IX-a.

Pe un teren foarte greu, fapt ce i-a dezavantajat pe jucătorii turdeni, mult mai tehnici, Sticla a început partida bine iar în minutul 9 turdenii au avut primul șut pe poarta apărată de Suciu.

La două minute diferență, Paleoca reia în brațele lui Suciu din centrarea lui Paul Chis.

În minutul 20 se dictează penalty pentru Sticla Arieșul Turda după ce Florin Dan este faultat în careul advers.

Cordoș trage în dreapta portarului care respinge în corner. Chiș execută cornerul până la Cimpoeșu care trimite în fața porți de unde Florin Dan deviază cu capul pe lângă portar și deschide scorul.

În minutul 25, Galda are prima ocazie spre poarta turdenilor însă faza este oprită pentru un offside.

În minutul 37 Florin Dan reia peste poartă o pasă venită de la Ciurcui.

Cu trei minute înainte de final, apărarea de la Industria Galda respinge un șutul trimis de Savu, mingea ajunge la Bălaș care pleacă spre poarta Arieșului, driblează doi fundați și marchează pentru 1-1.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut tot Arieșului Turda care după o fază prelungită de atac Paleoca trimite în brațele lui Suciu.

După pauză, Salcău este faultat în careu iar Florin Dan execută lovitura liberă de la 11 metri și duce scorul la 2-1.

După marcarea celui de al doilea gol turdenii au continuat să domine meciul iar în minutul 88 Lemnaru trimite cu capul o minge care lovește bara transversală iar mingea este deviată de portarul Industriei Galda în propria poartă.

S-a terminat 3-1 pentru Sticla Arieșul Turda iar etapa viitoare turdenii vor întâlnii pe Unirea Dej, liderul grupei, tot pe teren propriu.

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Chiș, Ionescu, Cordoș, Manu, Cimpoeșu, Paleoca, Savu, Ciurcui, Salcău, Florin Dan.