Parcul Teilor a fost loc de sărbătoare și de recreere duminică după-masa, pentru locuitorii municipiului Turda. Tradițiile românești nu au fost uitate, șezătoarea și obiceiurile de Sânziene au deschis un spectacol folcloric extraordinar, unde Amalia Chiper, Mihai Trif, Claudiu Ferko și Mariana Silaghi au cântat, cu bucurie, cântece din folclorul tradițional românesc.
În anul Centenarului, pentru prima dată la Turda a avut loc un spectacol dedicat portului popular autentic, organizat de Primăria Municipiului Turda, Consiliul local și Casa de Cultură.
“Suntem la prima ediție, dar cred cu tărie că de acum încolo, în fiecare an se va organiza un spectacol dedicat zilei internaționale a Iei!”, a declarat Amalia Chiper, directoarea Casei de Cultură Turda
