<
Actualitate

Victoria Viișoara scoate un egal în ultimul minut. Paul Cubleșan, decisiv. Gabriel Mocean: „Un egal cât o victorie”

Derby-ul locurilor IV – V din liga a IV-a s-a desfășurat sâmbătă, 19 marti, pe terenul Bazei Sportive din Viișoara. Victoria Viișoara a primit vizita echipei Sporting Apahida. Prima mare ocazie a meciului a avut-o Victoria Viișoara prin atacantul Raul Morar care a scăpat singur cu portarul apahidenilor, însă nu a reușit să înscrie. În minutul 30, atacantul echipei Sporting Apahida, Cristian Tăbîrță, a înscris din careul de 6 metri după o preluare pe piept. Gazdele au acuzat un falt în atac însă arbitrul central a validat golul apahidenilor.

Începe a doua repriză. În minutul 46 al jocului, repriza a doua, atacantul echipei Victoria Viișoara, Raul Morar, reușeste egalarea pe tabela de marcaj. Până în minutul 77 scorul rămâne neschimbat, ambele echipe având șansa să treacă în avantaj, meciul jucându-se pe contre. În minutul 78, Sporting Apahida trece în avantaj, Ciotlăuș reușind să înscrie cu un șut puternic din careul gazdelor, în urma unui corner.

Pe finele meciului, cel intrat la pauză, Paul Cubleșan, după o acțiune de toate frumusețea, inșirând doi adversari, înțeapă mingea cu „șpițul”, colțul lung. Se termină 2 – 2 și Viișoara pregătește meciul din deplasare cu Someșul Gilău.

„Un egal cât o victorie! Am început bine meciul dar am ratat două ocazii mari la 0-0 apoi am alergat tot meciul să egalăm! Speram la mai mult dar, având în vedere că am egalat în min. 90 ne mulțumim și cu un punct care păstreazâ distanța de 2 puncte între noi și Apahida. Sperăm să creștem în joc și să câștigăm la Gilău!”, a declarat Gabriel Mocean, antrenorul echipei Victoria Viișoara.

Echipa folosită de Gabriel Mocean: Nicoară – Balint, Bucșa, Covaci, Morar, Mureșan, Paleoca, Porumb, Rad, Rus, Tritean.

Au mai intrat: Herțeg, Bărăian, Goia și Cubleșan.