<
Actualitate

Victoria Viișoara pierde în deplasare la ACS Florești. Gabriel Mocean: „Am jucat de la egal la egal cu cea mai experimentată și omogenă echipă a campionatului”

Sâmbăta, 12 martie, s-a reluat campionatul ligii a IV-a, zona Cluj. Victoria Viișoara s-a deplasat la Florești pentru meciul impotriva echipei ACS Florești. Dacă în turul campionatului, Viișoara a surprins pe toată lumea, câștigând cu scorul de 1-0 în fața floreștenilor, iată că prima etapă a returului a adus revanșa.

Victoria Viișoara a deschis scorul repede, în minutul 3 prin Porumb, care a scos o lovitură de la 11 metri. Mai apoi, floreștenii au întors scorul în minutul 11 tot din penalty. În minutul 21 ACS Florești a trecut în avantaj, ca în minutul 32, Tritean să egaleze la 2. Minutul 43 a adus golul al treilea pentru ACS Florești și scorul la pauză a fost stabilit. Una dintre cele mai experimentate echipe din campionatului ligii a IV-a, a mai marcat de două ori până la finalul meciului în minutele 69 și 88, închizând tabela la 5-2.

Deși a fost o diferență de trei goluri, antrenorul Gabriel Mocean spune că scorul nu reflectă realitate din teren, viișorenii având ocazii în puncte cheie a meciului, când puteau să întoarcă rezultatul.

„Am jucat de la egal la egal cu cea mai experimentată și omogenă echipă a campionatului. Scorul nu reflectă realitatea din teren dar, din păcate ratăm nepermis de mult și fotbalul te pedepsește! Felicit noul lider al seriei și cred că Victoria Viișoara o să producă multe surprize în acest retur!”, a declarat pentru Ziarul 21, Gabriel Mocean.

Echipa folosită de antrenorul Gabriel Mocean:

FEKETE – POPA, COVACI, PALEOCA, TRITEAN-MUREȘAN, RAD-PORUMB, CUBLEȘAN, MORAR-RUS. Au mai întrat NICOARĂ’46 ,BUCȘA’46, HERȚEG’ 64, CECLAN 70, GOIA ’71.

Pentru Victoria Viișoara urmează un meci acasă împotriva echipei Sporting Apahida, în vreme ce ACS Florești joacă „în deplasare” la Academia de Fotbal Florești.