Tragedie evitată la limită pe calea ferată. Un pompier turdean care conducea o autospecială de pompieri a fost la un pas să fie lovit de tren
Eveniomentul s-a produs marți, 9 aprilie când pompierii turdeni au intervenit la un incendiu izbucnit la o casă în Câmpia Turzii. Au fost trimise echipaje, pe două trasee diferite, unul fiind pe la trecerea de nivel de cale ferată. Un bărbat care era în zonă a filmat momentul în care șoferul autospecialei forțează calea ferată și trece la limită prin fața trenului care venea.
Șoferul este acum cercetat disciplinar și a fost scos din serviciu până la terminarea verificărilor. El va fi suspus unei expertize psihologice. Conducerea ISU va analiza cele întâmplate. A fost sesizată și Poliția Cluj.
