<
Actualitate

Sticlă Arieșul Turda face spectacol în meciul cu Sănătatea Cluj. Florin Dan și Raul Saroși- decisivi

Marți, 3 mai, cu începere de la orele 18.00, pe municipalul din Turda, Sticla Arieșul Turda a disputat meciul împotriva celor de la Sănătatea Cluj.

Cu un public numeros în tribune și împinși de la spate de o galerie formată din câțiva turdeni, elevii lui Artur Podar au câștigat meciul cu scorul de 5-3. Un meci spectaculos, cu opt goluri marcate. Deși scorul a fost deschis de „virușii verzi” prin Tilincă, turdenii au revenit rapid și au marcat prin puternicul atacant Florin Dan. Același Tilincă marchează pentru 2-1 și în contrapartidă, Florin Dan egalează. Minutul 34 a adus din nou Sănătatea Cluj în avantaj, golul de 3-2 fiind înscris de Pașca. Pentru a treia oară, Sticla Arieșul Turda revine și egalează prin Vereș.

Scorul pauzei a fost stabilit: egalitate la 3.

A doua repriză a avut același curs: ocazii mari la ambele porți. Minutul 63 aduce pentru prima data Sticla Arieșul Turda în avantaj prin talentatul jucător Raul Saroși.

Poate cea mai mare ocazie a meciului ( min 84), faza când jucătorii turdeni l-au făcut mare pe portarul echipei Sănătatea Cluj. Goalkeeper-ul „virușilor” a respins de trei ori mingea, la aceași fază de poartă.

Finalul de partidă a aparținut turdenilor, care au marcat din nou, prin același Raul Saroși, golul de 5-3.

Șanse de salvare de la retrogradare… cu siguranță da!

Vineri, 6 mai, Sticla Arieșul Turda așteaptă vizita echipei Unirea Alba Iulia, într-un meci care va începe la orele 18.00 și se va disputa pe municipalul din Turda.