<
Actualitate

Nagy Ana Maria – Szeretnénk szoros kapcsolatot kialakítani a többségi lakossággal, közös projekteket kidolgozni, közösen tervezni és építeni a jövőt ebben a városban

Nagy Ana Maria – Szeretnénk szoros kapcsolatot kialakítani a többségi lakossággal, közös projekteket kidolgozni, közösen tervezni és építeni a jövőt ebben a városban

Nagy Ana Maria – Szeretnénk szoros kapcsolatot kialakítani a többségi lakossággal, közös projekteket kidolgozni, közösen tervezni és építeni a jövőt ebben a városban

A történelem során bebizonyosodott, hogy a stabilitás, az etnikai kisebbségekkel való, kölcsönös tiszteleten alapuló együttélés a béke és a harmónia tartós alapja. Mindannyiunknak volt mit tanulnia egymástól, kezdve a kultúrával, a hagyományokkal, a szokásokkal, a gasztronómiával és még sok mással. Aranyosgyéres önkormányzata büszke lehet arra a magyar kisebbségre, amely az évszázadok során nagyon gazdag örökséget hagyott hátra mind kulturálisan, mind történelmileg. Nagy értékű épületek révén is, és itt a református templomra gondolok, amely 1680-ból dokumentált és történelmi műemlék. De a magyar közösség életének több vonatkozásáról is mesél Nagy Anna Mária, az RMDSZ aranyosgyéresi szervezetének elnöke.

R: Egy rövid önéletrajzban mutatkozzon be és kérjük mondja el, milyen szerepet tölt be a helyi közösségben?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: A nevem Nagy Anna Mária, Aranyosgyéresen élek és dolgozom.  1982-ben végeztem a Ion Andreescu Képző- és Iparművészeti Egyetemet, üveg szakon, majd a Tordai Üveggyárba kerültem. 1989 után magánvállalkozásba kezdtem. A több évtizedes gyártási folyamatot  számos kihívás, eredmény és sikerélmény kísérte. A művészet területén odaadással és kitartással folyamatosan alkottam, és vettem részt kiállításokon, kulturális rendezvényeken.

2018-ban választottak meg a RMDSZ helyi szervezetének elnökévé, ezt a felelősségteljes tisztséget elvállaltam és komolyan vettem. A szervezet vezetése élén a tevékenységet azzal kezdtem, hogy számba vettem a szervezettel azonos értékeket valló embereket, hogy jobban megismerjem a közösséget, tudjam, kikkel lehet együtt dolgozni, kikre támaszkodhatok.

R: Mit tud az aranyosgyéresi magyarok történetéről?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -A magyar nép az okiratok tanúsága szerint már a középkor óta él ezen a vidéken, és a történelem folyamán voltak virágzó és hanyatló időszakai is.

R: Hány magyar etnikumu ember él Aranyosgyéresen?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -1989 után a közösségünk is reménykedni kezdett egy szebb jövőben és az ajtón kopogó változásokat új látásmóddal fogadta. Jelenleg a közösség igyekszik feldolgozni azokat a veszteségeket, amelyeket a fiatalok, akár a családok nagyvárosokba vagy külföldre való elvándorlása okozott. A lélekszám csökkenése miatt összevont osztályokba járnak a magyar diákok, tehát kevés a fiatal. Ez a helyzet aggaszt bennünket.

R: Milyen a helyi hatóságokkal való együttműködés, milyen céljaik vannak, politikai és kulturális téren?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -Mi, akik ittmaradtunk, megpróbáljuk összhangba hozni a helyzetet politikailag, társadalmilag és kulturálisan. Sikerült gyümölcsöző együttműködési kapcsolatot kialakítanunk a hatóságokkal, a polgármesteri hivatal segítségével minden évben megszervezzük a Magyar Napokat, amely nagy közösségi erővel bír.

 

R: Melyek azok az együttesek amelyek népszerűsítik a magyar kultúrát és a hagyományt?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -Példa erre a Tulipán néptáncegyüttes megalakulása, melynek célja kulturális értékeink népszerűsítése. Vannak más rendezvényeink is, amelyeket az Aktív Life Egyesület segítségével szervezünk: zöldnapok, gyerektáborok, kiállítások, előadások, szimpóziumok, színdarabok. Rendszeresen hívunk meg színművészeket, költőket, együtteseket, művészeti és politikai személyiségeket, hogy kielégítsük az emberek tájékozottsági vágyát, és hogy világos rálátásuk legyen a hazai és határon túli magyarság helyzetéről.

R: Melyek voltak a közösség fontosabb kulturális célkitűzéseik?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -A Városi Tanácstól, a Megyei Tanácstól és más alapítványoktól kapott támogatások segítségével sikerült néhány kivételes kulturális rendezvényt megszerveznünk. Könnyűzenei együtteseket hívtunk meg neves előadókkal és fellépett a marosvásárhelyi és csíkszeredai állami magyar néptánccsoport a Kultúrpalota színpadán.

R: Egy pár gondolatot mondjon el az egyházról.

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -Aranyosgyéresen a magyarok többsége református vallású. A templom épülete nagyon régi, 1680-ból való, műemlék jellegű. Ennek az intézménynek a kommunista időszakban katalizátor szerepe volt, ma pedig lelki és társadalmi szempontból is támaszt jelent a közösség számára. A város magyar lakosságának kisebb része római katolikus és neoprotestáns.

R: Tudom, hogy a közelmúltban volt 100 éves a Református Egyház kórusa, mondanál néhány szempontot:

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke: -Az Aranyosgyéresi Református Dalkör megalakulása az 1920 – as évre nyúlik vissza, amikor is írásos dokumentumok szerint Református Férfiszövetség Egyházi Dalköre néven, Vízy Lajos igazgató, kántortanító vezénylete alatt kezdett el működni. 1934 fontos év volt a kórus történetében, ugyanis ekkor már nagyszabású zászlószentelési ünnepség keretében a kórus új zászlót  kapott. A második világháború kitörése miatt az ének elnémult, a múzsák helyét a fegyverek ropogása vette át. A háború után újraalakult a kórus, az akkor még fiatal tanár, Jakab Gyula vezetésével. A Magyar Népi Szövetség segítségével több fesztivált, találkozót és közös éneklést szerveztek. Sajnos ez nem tartott sokáig mert a református iskola államosítása után a kórus tevékenysége is megszűnt, és hosszú évekig a nemzetiségi kultúra ápolása nem volt lehetséges.  Szerencsére a lelkek mélyén megmaradt a közös éneklés felemelő érzésének emléke és 1980 – ban, a templom fennállásának 300 éves évfordulója alkalmával, Sógor Gyula lelkész kezdeményezésére, újraalakult a kórus. A kórus további karvezetői : Jakab Gyula, Balogh Ildikó, Szabó Zsombor, Sturzán Krisztina, Benkő Gizella és Nagy Csongor. A kórus itthon és külföldön lépett fel. Rendszeresen szerepelt hazai kórusfesztiválokon, templomokban, ünnepek alkalmával és Magyarországon, a testvérvárosainkban. A tavaly, a kórus fennállásának 100. évfordulója alkalmával kórustalálkozót szerveztünk. Az ünnepségen öt kórus vett részt. Az eseményt a Városi Tanács, a Megyei Tanács, az Agrosel KFT és az Active Life Egyesület támogatta.

R: Melyek a jövőbeli terveik?

Nagy Ana Maria, az UDMR Câmpia Turzii helyi szervezetének elnöke:-Politikai szinten nagy terveink vannak. Vissza szeretnénk szerezni a városi képviselő-testületben elvesztett helyeket, meg szeretnénk erősíteni a szervezetünket fiatal, felelősségteljes fiatalokkal. Nehéz év áll előttünk, össze kell zárnunk sorainkat, a tagokkal való kapcsolattartásra kell összpontosítanunk, el kell magyarázzuk az embereknek a politikai életben való részvétel fontosságát. Szeretnénk szoros kapcsolatot kialakítani a többségi lakossággal, közös projekteket kidolgozni, közösen tervezni és építeni a jövőt ebben a városban. Minden tevékenységünk a következő években is közösségi életünk fejlesztésére, sajátosságaink, szokásaink, nyelvünk és értékeink alapjainak megőrzésére fog irányulni.

Click aici pentru a adăuga un comentariu

Adaugă un comentariu

Comentariile trebuie să respecte regulile de utilizare.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Farmacia Dr.Max
Bitcoin Exchange Liga 1 Case Pariuri Online

Ziarul care te prinde

© Ziarul 21 Turda | Materialele de pe acest site pot fi preluate doar cu acordul scris al reprezentanţilor publicaţiei Ziarul 21.

  SUS