<
Actualitate

Meci vibrant între Victoria Viișoara și Someșul Dej. Gabriel Mocean: „Un meci spectaculos cu răsturnări de scor”

Una dintre cele mai frumoase partide de fotbal din liga a IV-a s-a disputat pe terenul Bazei Sportive din Viișoara, unde echipa gazdă, Victoria Viișoara, a întâlnit Someșul Dej într-un meci ce a contat pentru etapa a XII din cadrul ligii a IV-a.

Viișorenii au atacat încă din primul minut și au avut o șansa reală de a marca prin Denis Iepure, șutul acestuia trecând cu puțin pe lângă poarta apărată de goalkeeper-ul Toderean. Ocazii importante au fost și de partea Someșului Dej însă Tibi Fekete a „sigilat” poarta viișorenilor.

Victoria Viișoara a mai avut o ocazie foarte bună de a marca prin Darius Indrei, însă șutul acestuia a lovit transversala. Minutul 33 aduce primul penalty pentru oaspeți, însă Fekete a reușit să apere și să mențină scorul la 0.

Înainte cu 5 minute de pauză, Paul Cubleșan a deschis scorul după o acțiune personală de toată frumusețea.
După pauză, echipa mai periculoasă a fost Someșul Dej, care a atacat poarta apărată impecabil de Tiberiu Fekete. În minutul 52, același Cubleșan a avut o nouă acțiune pe partea stângă a terenului de joc, Toderean reușind să respingă șutul puternic până la Mureșan, care a reușit să marcheze cu latul din 10 metri.

Momentul culminant al meciului s-a desfășurat în munutul 57, Iepure lovind puternic bara porții apărată de Toderean.

În minutul 61, arbitrul dictează al doilea penalty pentru Someșul Dej, după un fault făcut de Tritean. În prima fază, Fekete apară șutul puternic însă mingea respinsă în față oferă șansa excecutantului să marcheze cu capul în partea stângă a porții.

A urmat un asalt asupra porții lui Fekete, și în minutul 70, Someșul Dej egalează prin golul marcat de Popa.

Someșul Dej continuă să atace și intră în avantaj în minutul 87, Silași reușind să marcheze după ce echipa viișoreană nu a reușit să respingă mingea din careu.

În minutul 90+2, Victoria Viișoara reușește să egaleze prin Rus Horațiu, care marchează cu capul, după un corner executat „pe lung” de pe partea stângă a terenului de joc.

După terminarea celor 3 minute de prelungire, arbitrul meciului suflă finalul și meciului dintre Victoria Viișoara și Someșul Dej se termină egal, 3 – 3.

Un meci nebun, cu multe ocazii de poartă și multe faze intersante.

„A fost un meci spectaculos cu răsturnări de scor! La 0-0 oaspeții au ratat un penalty, am condus 2-0, oaspeții au întors rezultatul, au condus cu 3-2 și în prelungiri am reușit să egalăm! A fost un rezultat echitabil!”, a declarat pentru Ziarul 21 Gabriel Mocean, antrenorul echipei Victoria Viișoara.

Victoria Viișoara: Fekete- Baciu, Balint, Covaci, Tritean, Șoancă, Indrei, Tescar, Herțeg, Iepure, Cubleșan.

Au mai intrat: Mureșan, Vacarciuc și Rus.