<
Actualitate

Legiunea Potaissei mărșăluiește cu motoarele gripate. Potaissa Turda – Steaua București 23 – 27 (12 -11)

Handbal masculin, Liga Zimbrilor, etapa a XVII-a

Fără Cristian Ghiță, indisponibil și cu Marius Szoke refăcut incomplet după o accidentare, Legiunea Potaissei nu își găsește cadența de marș. Într-un meci disputat sâmbătă, 11 februarie, în fief-ul propriu, respectiv sala Gheorghe Barițiu, formația turdeană Potaissa a părăsit învinsă terenul de joc pentrua  doua oară consecutiv de la începutul sezonului. După ce, cu o săptămână în urmă, CSM Focșani dispunea de Potaissa Turda cu 26-20,  de această dată legiunea din Turda a capitulat în fața Stelei, din București.

După începutul jocului, cu Potaissa la conducere pe tabela de scor (3-0 și 5-2) se părea că formația turdeană va depăși dificultățile cu care se confruntă din cauza accidentărilor. Impresia obținerii unei victorii facile, chiar în condițiile în care antrenorul Horațiu Gal este nevoit să joace și acum cu un inter dreapta improvizat (Dragas, un jucător de mâna dreaptă, fără jocuri în picioare, revenit de puțin timp în lotul Potaissei, după o accidentare) a fost întărită și de jocul cu multe greșeli neforțate al formației militare din capitală. Cu șase astfel de erori comise în primele zece minute și cu doar două goluri înscrise în 14 minute, Steaua părea o pradă ușoară pentru formația turdeană. Dar partida s-a echilibrat în doar câteva zeci de secunde, când formația oaspete a redus diferența, de la trei goluri, la unul singur.

Din minutul 15, când tabela de scor indica 5-4 pentru Potaissa, cele două formații au mers cap la cap. O tentativă de desprindere a gazdelor (12-9) a fost rapid anihilată de steliști. Totuși, Potaissa a terminat prima repriză cu un avantaj de un gol. Dar speranțele formației gazdă într-un rezultat favorabil au început să se năruiască încă de la debutul celei de-a doua părți a jocului. După golul reușit de Teodor Pințoiu, care, în minutul 33, a readus avantajul de două goluri de partea Potaissei (13-11), formația bucureșteană s-a instalat la conducere, pentru prima dată pe parcursul partidei, prin golul reușit de Constantina, în minutul 34 (13-14).

Un moment psihologic ce a influențat substanțial desfășurarea ulterioară a jocului s-a consumat imediat după aceea când, Răzvan Pavel, scăpat pe contraatac a greșit pasa, în situație de 2 contra 1, trimițând mingea în mâna lui Șomlea! Steaua s-a desprins imediat la două goluri și nu a mai cedat conducerea pe tabelă până la sfârșitul jocului. Echilibrul s-a rupt în minutul 44, când scorul era 17-16 pentru Steaua.

Pe fondul ocaziilor irosite cu nonșalanță de handbaliștii pregătiți de Horațiu Gal, capitol la care au excelat Luka Groff, cu cinci ratări (!), respectiv Roland Thalmaier, cu patru, la care s-a adăugat soluția nefericită a atacului cu șapte jucători de câmp, fără portar, ce a facilitat Stelei înscrierea a nu mai puțin de șase goluri în poarta goală a gazdelor (!) formația oaspete s-a desprins decisiv pe tabelă: 25-20 în minutul 25. Potaissa nu a mai reușit decât să amelioreze puțin situația prin îmbunătățirea punctajului la impresia artistică, dar Steaua a obținut victoria, ce i-a permis să își sporească cu trei puncte zestrea din clasament, unde, după partida disputată în compania Potaissei Turda, formația militară bucureșteană ocupă poziția a 5-a, cu 34 de puncte.

Formația turdeană se menține, deocamdată, pe poziția a 7-a a clasamentului, cu 25 de puncte, dar distanța față de locurile 5 și 6, ocupate, în ordine, de Steaua București și de CSM Focșani, s-a mărit la nouă, respectiv opt puncte. În schimb, de pe poziția a opta se apropie CSM Buzău, formație ce o poate devansa pe Potaissa în clasament în etapele viitoare, dacă ”fachirul” Horațiu Gal, ajutat și de ceilați membri ai staff-ului tehnic nu va remedia, din mers, defecțiunile din angrenajul echipei.

Pentru Steaua cele mai multe goluri le-au înscris Constantina (8), respectiv Irimia (7). Cele 27 de goluri ce au consfințit victoria formației din Capitală au fost înscrise de un total de nouă jucători.

Cei mai importanți marcatori pentru Potaissa au fost Pințoiu (5), urmat de Vojvodic și Răzvan Pavel, cu câte patru goluri, fiecare.

În etapa viitoare (a XVIII-a), Potaissa Turda va juca cu CSM Oradea. Partida se va disputa sâmbătă, 18 februarie,de la ora 18, în sala Antonio Alexe din Oradea.