<
Actualitate

Într-o atmosferă de Champions League, U Cluj câștigă prima rundă din barajul cu Dinamo

Într-o atmosferă de Champions League U Cluj câștigă prima rundă din barajul cu Dinamo

Sâmbătă, 21 mai, Clujul a fost din nou capitala fotbalului din România. Nu neapărat meciul cât atmosfera din tribune a făcut ca prima rundă din barajul pentru Liga 1 să aibe loc într-o atmosferă de Champions League.

În teren s-au întâlnit ocupanta locului 3 din Liga 2 cu ocupanta locului 14 din Liga 1 (locul 8 în play-out) însă în tribune au fost cei mai frumoși suporteri pe care fotbalul din România îi are.  Șepcile Roșii și Câinii Roșii au creat o atmosferă de Champions League.

„Studenții”, parcă mai bine motivați de atmosfera din tribune au dominat complet prima repriză iar în minutul 13,  puteau deschide scorul după o respingere greșită a lui Filip, când balonul a aterizat pe poarta lui Mihai Eșanu.

În minutul 14, U Cluj a marcat primul gol al partidei când Eșanu a avut o intervenție dură asupra lui Tescan care scăpase singur spre poartă. Remacle a urmărit mingea și a trimis în poarta goală.

În minutul 30, Filip a centrat în fața porții pentru Torje care a avut o reacție întârziată. Mingea a fost respinsă  până la Pierret care a șutat periculos, însă portarul clujenilor, Gorcea a prins o zi mare și a avut o paradă spectaculoasă.

În repriza a doua, Dinamo a fost echipa mai periculoasă, imediat după fluierul arbitrului Matei a șutat puternic în bara transversală.

U cluj a avut ocazia meciului când Boiciuc a scăpat singur cu Eșanu, a încercat să îl dribleze pe goalkeeper-ul ”câinilor”, însă acesta a reușit să intervină. Boiciuc a primit galben pentru simulare.

În minutul 72, Ely Fernandes a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Câteva minute mai târziu, U Cluj a marcat pentru 2-0, după o acțiune individuală superbă a lui Ioan Filip. Acesta i-a pasat cu exteriorul în fața porții lui Boiciuc care a trimis cu ușurință în poarta lui Eșanu.

S-a terminat 2-0 pentru U Cluj și urmează meciul de la București, duminică, 29 mai.

Dusan Uhrin: Nu am început jocul cu agresivitate, nu e un rezultat prea bun. A doua repriză am început să jucăm mai bine, dar nu am înscris, era important să dăm gol. Mai avem 90 de minute să întoarcem rezultatul și sper să dăm maximum la retur. A fost un discurs dur (n.r.- în vestiar, la pauză), am început bine repriza a doua, dar nu am reușit să înscriem.

E 0-2, mai avem un meci acasă. Două bare nu ajung. A fost greu pentru că U Cluj a jucat bine, acum trebuie să încercăm să revenim. Jucătorii vorbesc între ei, dar trebuie să demonstreze pe teren. Atmosfera a fost superbă, dar am fost concentrat la meci.

Erik Lincar: E prima repriză, mai avem o repriză la București, de 95 de minute, 100 de minute. Sper să fim la fel de motivați, de luptători, cum am fost în seara asta, chiar dacă nu a fost la cel mai înalt nivel calitatea în unele momente.

Am avut două ocazii enorme, monumentale, singur cu portarul, am ratat. Mi-aș fi dorit ca scorul să fie 3 sau 4 la 0, pentru că am avut șanse. E adevărat că și Dinamo a lovit de două ori bara. Dacă vom promova, o vom face prin grup și prin muncă.

Și ei au avut atitudine, dar în fotbal sunt momente și momente. Astăzi am avut șansa să marcăm primii, ceea ce a fost important. Am avut și șansă pe final de joc, că am marcat în 10 oameni contra unei echipe ca Dinamo.

Trebuie să marcăm mai mult, din patru șanse mari am marcat doar două goluri. Va câștiga cine va fi mai puternic mental. Nu sunt fericit cu eliminarea lui Ely, am spus să fie mai atent cine are galben. Chiar a fost un fault stupid, dar ce să facem? Mergem înainte, muncim săptămâna asta și mergem cu încredere la București”