<
Actualitate

Fotbal Club Câmpia Turzii învinge cu 2-1 pe Spicul Luna

Stadionul ”Mihai Adam” din Câmpia Turzii a găzduit joi, 12 septembrie de la ora 17,30 etapa a II a a Campionatului Județean de Fotbal la grupa de vârstă U17, dintre echipa gazdă Fotbal Club Câmpia Turzii și echipa oaspete Spicul Luna. Meciul a început cu o tatonare din partea ambelor echipe, însă, încet echipa gazdă a pus stăpânire pe joc creindu-și ocazii mari de gol. În prisma jocului bun făcut de jucătorii gazdă, pe fondul unei greșeli în apărare în minutul 30 Spicul Luna trece în avantaj prin golul înscris de Adrian Moldovan. Fotbaliștii din Câmpia Turzii nu s-au demoralizat și au trecut la atac, creindu-și numeroase ocazii și astfel în minutul 41, în urma unui corner, apărarea oaspete a respins balonul la 17 metri de poartă iar Péter Balázs înscrie printr-o boltă depâșindu-l pe portar. Scorul la pauză s-a terminat la egalitate 1-1. În partea secundă a jocului pe fondul unei mai bune organizări a jocului, în mod special al defensivei , jucătorii din Câmpia Turzii au făcut multe incursiuni în benzi forțând echipa gazdă să comită greșeli în defensivă.

O astfel de greșelă a fost și în minutul 29 când apărarea oaspete a celor de la Spicul Luna a comis un fault în suprafața de pedeapsă moment în care arbitrul a dictat 11 metri pentru Fotbal Club Câmpia Turzii. Lovitura de pedeapsă a fost bine executată de Ryan Domșa care a adus echipa din Câmpia Turzii în avantaj. Până la finalul partidei jucătorii gazdă au ținut de rezultat, astfel până la fluierul de final , nu s-a mai întâmplat nimic notabil pe tabela de marcaj.