<
Actualitate

Clubul de Dans Sportiv ”Potaissa” Turda în orașul de sub Tâmpa

Brașov, orașul de sub Tâmpa a fost gazda a două competiții de dans sportiv și anume, Campionatul Național de 10 Dansuri și Cupa Brașov ”Ioan C. Vasiliu” ajuns la ediția a XXIII. Printre cei 850 de sportivi participanți la acest eveniment au fost și sportivii Clubului de Dans Sportiv ”Potaissa” din municipiul Turda. Cupa Brasov este unul dintre cele mai longevive concursuri de dans din Romania.

Sportivii Clubul de Dans Sportiv ”Potaissa” din municipiul Turda au obținut următoarele rezultate

• Karina Brumar s-a calificat în finala de Solo Fete Bronz 12-15 ani unde a obținut Locul 5, asftfel ea a promovat în clasă superioară.

• Teodora Ludușan s-a calificat în finala Solo Fete Argint 12-15 ani, la prima ei participare, unde a obținut Locul 6.

• Lucas Selegean – Andreea Cordea s-au calificat în semifinala competiției de clasă H 12-15 ani, unde au obținut Locul 12, un loc extraordinar având în vedere că Andreea a dansat cu fisură la menisc și ruptură musculară.

D-l Alin Miron a fost secretarul principal al celor două competiții, iar D-na Diana Miron arbitru delegat la Campionatul Național de 10 D, cât și arbitru invitat la Cupa Brașov.

Vineri, 31 mai la Turda ARENA au evoluat pe scenă o mare parte a sportivilor clubului, cu dansuri de caracter, dance line, dans sportiv, artistic dance, dansuri caraibiene.

Mulțumim organizatorilor pentru invitație. Felicitări tuturor pentru prestație și pentru rezultatele deosebite.