<
Actualitate

Artur Podar: Putem spune că terenul ne-a dezavantajat puțin, dar una peste alta, până la urmă cred că a fost o victorie meritată

Artur Podar a revenit la Sticla Arieșul Turda într-un moment foarte dificil pentru echipă. Însă după primele două meciuri din 2021, jocul echipei a reaprins speranțele la Turda. Tehnicianul turdenilor a vorbit pentru iubitorii fotbalului turdean după victoria cu Industria Galda.

Rep.: Meci frumos azi, victorie 3-1.. Cât de greu a fost terenul? Vă dezavantajează astfel de teren având în vedere că aveți foarte mulți jucători tehnici?

Artur Podar: Bună ziua. Da, putem spune că terenul ne-a dezavantajat puțin, dar una peste alta, până la urmă cred că a fost o victorie meritată, cu toate că unii jucători au venit prea nepregătiți la joc, i-au luat prea de sus pe cei de la Industria Galda, o echipă care, la un moment dat, era vorba că se retrage din campionat.

Rep.: La pauză, Savu a fost schimbat. Este vorba despre o accidentare?

Artur Podar: Nu este vorba de o accidentare, trebuia să schimbăm ceva în sistemul de joc, ca să funcționăm altfel. Asta s-a și văzut în a doua repriză, am arătat mult mai bine, zic eu, față de prima.

Rep.: În prima repriză, practic, Galda a avut o singură ocazie de poartă, un contra-atac si au și marcat. În teren, cum s-au simțit adversari? Puternici?

Artur Podar: Nu cred că s-au simțit puternici adversarii noștri. A fost o neglijență din partea noastră, pe faza de apărare. Dacă stau să mă gândesc bine, în minutul 43 când noi puteam să fructificăm ocazia noastră clar, să facem scorul 2-0, am făcut din păcate 1-1. Nu s-a rupt jocul la timp în jumătatea adversă și de acolo s-a declanșat atacul lor și așa a ieșit golul.

Rep.: Ați revenit la echipă într-un moment greu pentru Sticla Arieșul Turda, însă meciul din etapa trecută și meciul de astăzi a readus speranța la Turda. Ce așteptări aveți de la următorul meci? Având în vedere că vă luptați cu ocupanta primului loc.

Artur Podar: Așa cum mă știți, indiferent de nivelul la care antrenez, întotdeauna pregătesc meciul la victorie, indiferent cu cine jucăm. Cu atât mai mult cu cât jucăm acasă la noi. Noi suntem pe un teren ascendent în momentul de față și până la urmă trebuie să fructificăm avantajul terenului propriu.