<
Actualitate

Arieșul Mihai Viteazu pierde primul loc după o înfrângere împotriva echipei Unirea Iclod

Pe terenul Bazei Sportive Mihai Viteazu, cu începere de la orele 11.00, s-a disputat meciul dintre Arieșul Mihai Viteazu și Unirea Iclod. Cu patru titulari absenți din primul 11, Arieșul Mihai Viteazu a avut viața grea împotriva iclodenilor. O înfrângere greu de digerat pentru echipa condusă de Valentin Șandru. Arieșul Mihai Viteazu a pierdut pe teren propriu cu scorul de 4-0 împotriva echipei Unirea Iclod. Scorul la pauză a fost egal, 0-0, ambele echipe fiind foarte aproape de a marca. Mihai Viteazu a avut patru ocazii clare de a marca.

Dacă prima repriză a fost una echilibrată, a doua repriză a aparținut oaspeților, care au înscris nu mai puțin de patru goluri în poarta apărată de Rotar. Punctul culminant din meci a fost momentul când fundașul echipei Arieșul Mihai Viteazu, Sebastian Drăgan, a fost eliminat pentru o intrare dură la atacantul iclodenilor Szabo. În urma protestelor și injuriilor aduse către arbitraj, și atacantul echipei Unirea Iclod a fost eliminat.

Finalul de meci a adus ocazii de a marca pentru ambele echipe însă scorul a rămas neschimbat.

Mecil s-a terminat 0-4 și Arieșul Mihai Viteazu pierde locul 1. Următoarea deplasare este la Viitorul Gârbău, echipă aflată pe locul 12 din campionat.

Arieșul Mihai Viteazu: Rotaru – Mercean, Moldovan, Buglea, Drăgan, Groeber, C.Mureșan, Crișan, Mărie, Petrean, Busuioc. Au mai intrat Kiesz, Mureșan, Cîțcăuan.

Unirea Iclod: Szekely- V.Pop, I.Pop, S.Pop, Roman, Sâmboan, Szabo, Cupsa, Svichi, Timoc, Tothăzan. Au mai intrat Prunean, Coroian, Rusu, Săvan și Sfechiș.

Golurile au fost marcate în minutele 47, 55, 68 și 75.