<
Actualitate

Arieșul Mihai Viteazu câștigă derby-ul contra echipei Victoria Viișoara și își păstrează parcusul impecabil în campionat

Un adevărat derby s-a disputat în data de 1 octombrie 2022, la Baza Sportivă Viișoara, unde echipa gazdă, Victoria Viișoara, a așteptat vizita echipei Arieșul Mihai Viteazu.

Cu ocazii mari la ambele porți, viișorenii au reușit să marcheze în prima repriză printr-un gol înscris, din penalty, de Paul Cubleșan. Reveniți de la cabine, viișorenii au mai marcat încă o dată prin atacantul Bondor și meciul părea că este ca și câștigat.

Apare momentul de inspirație a experimentatului antrenor Valentin Șandru, care face două schimbări tactice prin introducerea lui Gall și Mărie, și la mijlocul reprizei a doua, Arieșul Mihai Viteazu revine în joc printr-un gol marcat de Mărie. La faza imediat următoare, Lamah stabilește egalitatea pe tabelă.

Cu 10 minute înainte de final, Busuioc reia în poarta apărată de Fekete și duce scorul la 3-2, ca mai apoi, Gall să închidă tabela în micuțul 90.

Victoria Viișoara – Arieșul Mihai Viteazu, 2 – 4

După victoriile contra echipelor Unirea Triteni și Victoriei Viișoara, Arieșul Mihai Viteazu joacă acasă, etapa viitoare, contra echipei Mintiul Gherlii, una dintre favoritele la promovare.